SKU: 8PRO300MB-4
Best Mid-Bass Loudspeaker
pair of Mid-Bass Loudspeaker
Mid-Bass speaker
ferrite magnet Mid-Bass Loudspeaker
Loud Mid-Bass Loudspeaker
connector Mid-Bass Loudspeaker
8" Mid-Bass Loudspeaker 150 Watts Rms 4-Ohm
SKU: 8PRO300MB-4
/EACH
Ships Free – Dispatches Next Business Day Within the USA
With some limitations - subject to verification and order volume
In stock
Quantity:
  • Key Features
    • 8" Mid-Bass
    • MAX Power: 300 Watts
    • RMS Power: 150 Watts
    • Impedance: 4 Ohm
    • Ferrite Magnet
    • 97dB
  • Technical Data - Manual
    DOWNLOAD THE USER MANUAL
    SPECS
    SKU
    8PRO300MB-4
    Nominal Diameter
    8" / 203mm
    Nominal Impedance
    4 Ohm
    RMS Power Handling
    150W
    Maximum Power Handling
    300W
    Sensitivity (1w/1m)
    97 dB
    Frequency Response
    60Hz-5KHz
    Recommended HI Pass Crossover
    80Hz
    Sold in Pair or Single
    Single
    Grill Included
    No
    MOTOR
    Voice Coil Diameter
    1.5" / 38.1mm
    Voice Coil Former Material
    Kapton
    Winding Material
    CCAW
    Cone Material
    Paper
    Dust Cap Material
    Paper
    Surround Material
    Cloth
    Basket Material
    Steel
    Basket Color/Finish
    Satin Black
    Magnet Material
    Ferrite
    Magnet Weight
    20oz
    Displacement Volume
    0.48L / 0.016ft3
    THIELE & SMALL PARAMETERS
    Equivalent Volume Vas
    16.4L / 0.579ft3
    Excursion (one way) Xmax
    9.8mm
    Free Air Resonance Fs
    85Hz
    Mechanical Factor Qms
    1.62
    Electrical Factor Qes
    0.43
    Total Factor Qts
    0.34
    Moving Mass Mms
    13.78g
    Compliance Cms
    0.25mm/N
    Bl Factor Bl
    7.82
    Voice Coil Inductance Le
    0.38mH
    Diaphragm Area Sd
    213.82cm2
    DC Resistance Re
    3.5ohms
    MEASUREMENTS
    Overall Diameter
    8.2" / 210mm
    Overall Depth
    3.8" / 98mm
    Front Mount Baffle Cutout
    7" / 178mm
    Mounting Depth
    3.6" / 92mm
    Motor Diameter
    4.5" / 115mm
    Gross Single Unit Weight (lb)
    5.5
    Dimensions W x L x H (Inches)
    9 x 9 x 4.25
    Quantity of Units in Master Carton
    8
    Gross Master Carton Weight (lb)
    44
    M/C Dimensions W x L x H (Inches)
    18.25 x 18.25 x 9.25
    Load More
  • Product Overview
    Product Overview
    DS18 8PRO300MB-4
    PRO 8" Mid-Bass Loudspeaker 300 Watts 4-Ohm
    One of the standout features of these speakers is their impressive frequency response range, which spans from 80Hz to 6KHz. This means that you can expect a solid mid-bass response from the 8PRO300MB-4, essential for reproducing the lower frequencies of your music with crystal-clear clarity and impactful bass notes that truly resonate.
    Boasting a 4 ohm impedance, the 8PRO300MB-4 can be easily integrated into any professional audio system without any hassle. With a 1.5” voice coil that can handle 150W RMS and 300W Max power levels, these speakers provide an impressively manageable power setting for a speaker with an incredibly high 96 dB sensitivity!