SKU: SXE-1200.4/BK
SXE Class A/B 4-Channel Full-Range Amplifier 4 x 60 RMS @ 4-Ohm 1200 Watts
SKU: SXE-1200.4/BK
/EACH
Ships Free – Dispatches Next Business Day Within the USA
With some limitations - subject to verification and order volume
In stock
Channels: 4 x 60 RMS @ 4-Ohm
Color: Black
Black
Red
Quantity:
  • Key Features
    • Full Range Amplifier
    • 4 Channel
    • Class A/B
    • 2 ~ 4 Ohm Stable
    • 4 x 60 Watts @ 4 Ohm
    • Compact Design
  • Technical Data - Manual
    DOWNLOAD THE USER MANUAL
    SPECS
    SKU
    SXE-1200.4
    Total Watts (Peak)
    1200W
    RMS Power @ 4 Ohm
    4 x 60W
    RMS Power @ 2 Ohm
    4 x 100W
    RMS Power @ 4 Ohm Bridge
    2 x 200W
    AUDIO
    Frequency Response
    10Hz-20KHz
    Signal to Noise Ratio
    90dB
    Efficiency @ 4 Ohm
    64%
    Damping Factor
    170
    Input Impedance
    20kΩ
    Channel Separation
    45dB
    Total Harmonic Distortion (THD)
    0.05%
    Low Level Input Range
    200mV-5V
    Selectable X-Over
    HPF/FULL/LPF
    X-Over Filter Range
    40HZ-2KHZ
    FEATURES
    Amplifier Class
    Analog (AB)
    Amplifier Type
    Stereo Full Range
    Number of Channels
    4
    Minimum Impedance
    2 Ohm Stereo / 4 Ohm Bridge
    Led Indicator
    Power/Protect/Clip
    Power Input Terminal Size
    4Ga
    Fuse Size
    2 x 25A (50A)
    Cooling Fan
    Yes
    Thermal Protection
    Yes (80°C)
    Over-Load Protection
    Yes
    DC Output Protection
    Short Circuit Output Protection
    Voltage Input Protection
    Yes (16.5v)
    Clipping Protection
    Body Color
    Red / Black Brushed Aluminum
    MEASUREMENTS
    Overall Length
    9.81” / 249.3mm
    Overall Wide
    5.51” / 140mm
    Overall Height
    1.88” / 48mm
    Heatsink Length
    8.34” / 212mm
    Gross Single Unit Weight
    1.76KG
    Load More
  • Product Overview
    Product Overview
    Class A/B 4-Channel Full-Range Car Amplifier 60x4 RMS @ 4-Ohm 1200W
    Thanks to its Class A/B amplifier design the SXE-1200.4 seamlessly integrates into any vehicle's custom build, without compromising on its power. Prepare to be blown away by the SXE-1200.4's staggering performance, delivering 200W x 2 CH bridged at 4-ohms, 100W x 4 CH at 2-ohms, and 60W x 4 CH at 4-ohms. These power settings are guaranteed to supercharge any custom build, leaving you with a smile that stretches from ear to ear.